C++

By   July 10, 2015

c plus plusC++ ir programmēšanas valoda, kuras izstrādi 1979. gadā sāka dāņu programmētājs Bjērns Stroustrups. Tā ir vienas no pirmajām programmēšanas valodas ”C” pēctecis jeb uzlabota versija. Tas nozīmē, ka C++ valodā var programmēt, izmantojot ”C stilu” jeb visas funkcijas, kas pieejamas ”C” valodā. Kodēt ir iespējams arī otrā virzienā, un tas to padara par lielisku hibrīda valodas piemēru. Šīs valodas galvenā funkcija ir objektorientējošā programmēšana. Objektorientējošās programmēšanas valodas īpašības raksturo mantošana, inkapsulācija un polimorfisms. Tā tiek uzskatīta par vidējas grūtības pakāpes programmēšanas valodu, jo tajā ir gan augsta, gan zema līmeņa valodas iespējas. Sākotnēji šo valodu sauca par ”C ar klasēm”, jo tajā bija viss C valodā sastopamais ar uzlabojumiem jeb klasēm. Tomēr 1983. gadā to pārsauca par ”C++”, kurā plus zīmes tik pat precīzi norāda C valodas uzlabojumus.

Šī programmēšanas valoda ir viena no visvairāk izmantotajām, jo tā veido dažādas sistēmu vai aplikāciju programmas, draiverus, serveru aplikācijas un programmaparatūru. Galvenā C++ sastāvdaļa ir iepriekš definētas klases, kas ir datu apgabali, kurus var izmantot vairākkārtēji. Šī valoda arī atļauj radīt jaunas klases. Kādas noteiktas datu klases objekti var tikt norīkoti, lai izpildītu kādas funkcijas konkrētās klases ietvaros. Objekti var tikt pārveidoti tā, lai tie strādātu tikai programmatūras darbības laikā. Tāpat klases spēj nodot īpašības jaunām klasēm, kuras turpmāk pildīs publiskās un aizsargātās noklusējuma funkcijas. C++ piedāvā dažādas operācijas ar objektiem, kā salīdzināšanu, aritmētiku, bitu manipulāciju, loģikas funkcijas u.c.

Kaut arī šī programmēšanas valoda nav no vieglākajām, ar to visbiežāk tiek uzsāktas programmēšanas apmācības. Pamatojums šim apgalvojumam ir valodas popularitāte un vieglā pieejamība. Ikviens programmētājs var veikt savus labojumus vai meklēt kļūdas ar šo valodu radītā programmatūrā. Ļoti daudzi programmētāji, ieskaitot Linus Torvalds, Ričardu Stellmanu un Kenu Tompsonu, ir kritizējuši C++ dažādu iemeslu dēļ. Tikusi kritizēta tā izņēmumu apstrāde, lēnais kompilēšanas ātrums un nevajadzīga vai pārāk lieka sarežģītība. C++ ir bijis kā iedvesmojums daudzām citām programmēšanas valodām, kā C#, Java un jaunākajām C versijām.