JavaScript un jQuery

By   May 20, 2014

javascript and jqueryJavaScript ir objektorientēta klienta puses skriptu valoda, kas balstīta uz prototipu koncepta. Valoda pamatā ir pazīstama pēc tās plaša izmantojuma vietnēs izpildīšanai uz klienta datora. Tā sākotnēji tika izstrādāta firmā Netscape Communications ar nosaukumu Mocha, vēlāk LiveScript, līdz ieguva tagadējo nosaukumu. Lai gan valodas sintakse ir līdzīga Sun Microsystems Java valodai, JavaScript vairāk līdzinās tādām funkcionālajām valodām kā Scheme, Python. Javascript nosaukums radās Valodas Java drudža iespaidā, jo tajos laikos , kad tapa JavaScript viss, kas saistījās ar programmēšanas valodu Java bija stilīgs un tādēļ arī tapa JAVA-Script.

JavaScript tāpat kā PHP ir interpretēta valoda. Lai gan pastāv risinājumi, kas ļauj izpildīt JavaScript uz servera tomēr vairumā gadījumu tie tiek rakstīti, lai veiktu dažādas operācijas pārlūkprogrammās. Lai atdzīvinātu statiskus HTML dokumentus dodot tiem iespēju veikt aprēķinus vai pildīt citas lietotājam noderīgas funkcijas.

jQuery ir JavaScript bibliotēka, kas paredzēta klienta puses scriptošanas atvieglināšanai un uzlabošanai. jQuery ir vispopulārākā Javascript bibliotēka , kas tiek izmantota vismas 55% no 10000 pasaulē populārākajām web-lapām. jQuery ir atvērtā koda bibliotēka, kura pirmoreiz tika izlaista 2006 gada 26. Augustā. Jquery apdara manipulācijas ar DOM elementiem daudzkārt vienkāršākas un šīs bibliotēkas sintakse ir izstrādāta tā, lai  tā būtu ļoti viegli saprotama un neradītu nekādas šaubas par katras funkcijas darbībām.
jQuery arī atbalsta ļoti daudzpusīgu AJAX aplikāciju izveidi, kas ļauj veidot web aplikācijas vēl interaktīvākas un dzīvākas, jo AJAX ļauj pārlādēt kādu web lapas elementu un sazinoties ar servera skriptu nepārlādējot esošo web resursu. jQuery UI ir vēl viena JavaScript bibliotēka, kas ļauj veidot animācijas un veidot dažādus pārveidojumus augstā līmenī, nedomājot par visiem sīkumiem, kas notiek zem pārsega. Klasiski piemēri jQuery UI ir kustīgas bildes, bilžu slīdrāde utt