Kas ir HTML?

By   May 14, 2014

HTMLHiperteksta iezīmēšanas valoda jeb HTML (HyperText Markup Language) ir iezīmju valoda, kas ir izstrādāta tīmekļa lappušu un citas pārlūkprogrammā attēlojamas informācijas glabāšanai. Sākotnēji definēta kā vienkārša SGML implementācija, HTML šobrīd ir starptautisks standarts (ISO/IEC 15445:2000). HTML specifikāciju pamatā uztur Globālā Tīmekļa Konsorcijs (W3C).

HTML ir iezīmēšanas forma, jeb valoda, kas ir vērsta uz vienas tīmaekļa vietnes, jeb lapaspusesteksta dokumentu attēlošanu speciālās programmas HTML lietotāja programmās, kuru vispazīstamākais veids ir tīmekļa pārlūkprogramma. HTML sniedz iespēju dokumenta pamata saturu sasaistīt ar dažāda veida meta datiem un ielādēšanainepieciešamo informāciju. Renderēšanas informācija var būt gan vienkārši teksta dekorējumi (vārda vai teksta krāsas maiņa, paragrāfa lielums), gan sarežģīti skripti (attēlkartes un formu definīcijas un dažādas sarežģītības tabulas), kas kontrolē tīmekļa pārlūkprogrammu. Meta dati var saturēt informāciju par dokumenta nosaukumu un autoru, strukturālo informāciju ,un informāciju, kas ļauj dokumentu sasaistīt ar citiem dokumentiem. Lai gan lielākās daļas HTML dokumentu pamatā ir teksts, pastāv arī nelieli HTML dokumenti, kuru vienīgais uzdevums ir attēlot vizuālu informāciju tīmekļa pārlūkprogrammā. (en.wikipedia.org 2012c)

HTML dokumenti parasti tiek veidoti ar teksta redaktoru vai IDE palīdzību un saglabāti kā teksta faili, kuru nosaukums beidzas ar “.html” vai “.htm”. Šādi faili parasti tiek veidoti ar domu, ka tie būs pieejami Globālajā tīmeklī, izmantojot HTTP protokolu. Pieprasījumus pēc HTML dokumentiem parasti veic tīmekļa pārlūkprogrammas un, tūlīt pēc saņemšanas, dokuments tiek apstrādāts un parādīts lietotājam. HTML var tikt lietots arī e-pasta ziņojumos, tādā gadījumā to attēlo e-pasta lasīšanas programma, vai arī mobilajos tālruņos, kuriem ir iebūvētas tīmekļa pārlūkošanas iespējas.

HTML valodas būtība ir iezīmēšanas valoda, kas veido visus mājas lapu elementus un arī daļu no to noformējuma.. HTML valodas zinātājam ir iespējams veidot un modificēt HTML dokumentus, izmantojot jebkuru teksta redaktoru un galvenais – programmēt HTML dokumentos elementu ģenerēšanu, izmantojot programmēšanas valodu JavaScript, tās bibliotēku jQuery vai kādu no serveru puses (server side) programmēšanas valodām.