Kas ir mājas lapa?

By   January 25, 2014

html kodsMājas lapa jeb tīmekļa vietne ir HTML vai XHTML dokumentu, jeb lappušu kopums, kas atrodas uz kāda noteikta servera, un kuram iespējams piekļūt caur HTTP protokolu, kas plaši tiek izmantots dažādu tīmekļa vietņu pārlūkprogrammu  darbināšanai(Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer).

Mājas lapas tiek veidotas izmantojot programmēšanas valodu HTML(HyperText Markup Language), vai tās jaunākās versijas (XHTML, HTML5), un ar šīs valodas palīdzību iespējams veidot dažādus mājas lapas elementus, kā saites, attēlus, videoklipus un vēl daudz, dažādus citus mājas lapās izmantotos elementus. Šos HTML elementus iespējams izvietot un stilot(mainīt to izskatu) pārlūkprogrammā izmantojot stila lapu valodu sauktu par CSS (Cascadinh Style Sheets) , kas nozīmē tikai to, ka abas šīs valodas tiek izmantotas moderno mājas lapu izveidē, un tām jādarbojas harmonijā vienai ar otru.

Vēl mūsdienās, kad mājas lapām jābūt kustīgām un pielāgotām katra individuālā lietotāja vēlmēm, tiek izmantotas arī servera puses programmēšanas valodas, kā PHP, Ruby, ASP uc, un ar šīm valodām iespējams veidot dinamiskas tīmekļa vietnes, kurām ir dažādi kustīgi elementi, un kurām nepieciešams veidot saturu ņemot datus no datu bāzes. Datu bāzes savukārt ir informācijas kopumi, kur tiek saglabāti dažāda veida dati, sākot no lietotāju parolēm līdz mājas lapas tekstiem un pat dažādiem elementu attēlošanas un novietošanas izkārtojumiem.

Būtībā mūsdienās mājas lapa ir visu šo dažādo tehnoloģiju kopums, kas atrodas uz vienota servera un pie katra lietotāja pārlūkprogrammas pieprasījuma (mājas lapas galvenās adreses apmeklējuma) tiek sasaistītas kopā, lai veidotu datu kopumu, kas tiek saukts par mājas lapu. Šādi datu kopumi parasti tiek apkopoti dažādās tīmekļa vietnes lapaspusēs, jeb dokumentos un neatkarīgi no tā, vai šie dokumenti ir statiski(nemainīgi) vai dinamiski(mainīgi) tie tiek savienoti savā starpā izmantojot hipersaites, jeb tā saucamos “linkus”, un šī kopējā struktūra, kas veidojas no savienotajiem dokumentiem, kurus leitotājam
iespējams apmeklēt, un visām izmantotajām tehnoloģijām un elementu izkārtojuma tad arī kopā veido mājas lapu!

Leave a Reply

Your email address will not be published.