Kas ir PHP?

By   May 13, 2014

phpPHP ir programmēšanas valoda, kas galvenokārt tiek izmantota dažādu tīmekļa aplikāciju (web lapu) izstrādei un uzturēšanai. Pašos pirmsākumos tā darbojās lai vienkārši atvieglotu darbu mājas lapu izstrādātājiem un ļautu dažādās lapas daļās iekļaut dinamisku saturu. Visvienkāršākais piemērs būtu dinamiski izveidotas lapas, kurām visām ir vienāda izvēlne, lapas galvene (header) un kājene (footer), bet mainīgs ir tikai labas galvenais saturs.

PHP kā programmēšanas valoda tiek izstrādāta balstoties uz atvērtā koda principiem – praktiski jebkuram programmētājam jebkurā vietā uz pasaules ir iespējas ielūkoties PHP programmēšanas valodas kodā, piedāvāt savus labojumus vai ieteikt kādu vērtīgu papildinājumu, kas mūsdienu dinamiskajā web-lapu izstrādes biznesā ir ļoti noderīgi.

Gadu gaitā PHP ir attīstījusies no vienkāršas šablonu programmēšanas valodas līdz pilnvērtīgai programmēšanas valodai, kas atbalsta visas moderno programmēšanas valodu iespējas – objektorientēto programmēšanu, programmēšanas ietvarus ,dažādas bibliotēkas darbam ar failiem un citi rīkiem.

1994. gadā dāņu programmētājs Rasmuss Lerdorfs izstrādāja nelielu Perl skriptu kopumu savai tīmekļa vietnei, kuru nosauca par „Personal Home Page Tools”. Taču drīz vien ar Perl skriptiem vien nepietika, un tie tika pārrakstīti C valodā un papildināti ar jaunām iespējām. 1997. gadā divi Izraēlas Tehnoloģiju Institūta zinātnieki pārrakstīja PHP parsētāju, un tādējādi radās PHP 3. , kas arī atgādina to veidolu, ar ko mēs mūsdienās saprotam PHP. 1998. gadā viņi arī pārrakstīja PHP pamata funkcijas, radot Zend dzinēju (Zend Engine). 2000. gada maijā iznāca PHP 4, kas saturēja Zend Engine 1.0. 2004. gada 13. jūlijā iznāca PHP 5 ar Zend Engine II.

PHP ir ļoti populāra atklātā pirmkoda programmēšanas valoda, kuru plaši izmanto servera puses lietojumos dinamiska tīmekļa satura ģenerēšanai.PHP var lepoties ar visplašāk izmantotās servera puses programmēšanas valodas statusu un šī valoda tiek izmantota arī tādos liela mēroga Web projektos , kā Facebook, WordPress, Joomla, Drupal. PHP ir ieguvis lielu popularitāti dēļ šādām savām īpašībām:

  • Ātrdarbība. PHP valoda pati par sevi ir diezgan ātra programēšanas valoda un salīdzinot , piemēram ar Ruby on Rails tā ir ātrāka gandrīz visos aspektos.
  • Izmantojamība. PHP sintakse ir vienkārša, un šai valodai ir dažādas līdzības ar citām, daudz pieredzējušākām un nopietnākām valodām, kā JAVA un C++, tādēļ programmētājiem ir viegli saprast kodu un sintaksi, ja iepriekš ir bijis sakars ar citām programmēšanas valodām.
  • Pielietojamība. PHP var izmantot uz dažādām operētājsistēmu platformām ieskaitot MS Windows, Linux, Mac OS un arī uz Unix saimes sistēmām. Pie pieleitojamības jāmin arī tas, ka PHP serveri ir samērā viegli uzstādīt , bet tādi rīki, kā XAMPP , LAMPP (programmatūras, kas ļauj uzstādīt visu nepieciešamo PHP ar pāri klikšķu palīdzību.) PHP būtībā ir diezgan vienkārša valoda, un neizmantojot MVC arhitektūru to iemācīties un lietot ir ļoti vienkārši un intuitīvi.
  • Daudzpusīgs tehniskais atbalsts. PHP oficiālajā mājas lapā www.php.net tiek piedāvāts plašs saraksts ar dažādām tēmām, piemēram, par PHP pamatiem, PHP un MS Windows vai PHP un datubāzes. Par katru no tēmām iespējams apmeklēt forumus. Jaunāko ziņu lapu var apmeklēt saitē news.php.net. Tākā PHP ir visplašāk izmantotā serveru skriptu valoda Web-aplikāciju izstrādē, tad  materiāli par to , kā darboties ar php un, kā veidot aplikācijas ir pieejami lielā skaitā, un ja radusies kāda problēma, tad visticamāk, ka būs iespējams atrast kādu, kuram jau šī problēma ir bijusi un jau ir atrisināta.

PHP ir salīdzinoši vienkārša programmēšanas valoda un daudzi to izvēlas kā savu pirmo programmēšanas valodu, taču tikpat daudzi nonāk pie PHP pēc ilgstošas programmēšanas citās valodās. Lai gan sākotnēji v ar likties, ka ir ļoti labi, ka iespējams veigot un rakstīt kodu pēc savas patikas, tad pēc ilgākas darbības nozarē būs skaidrs, ka ne vienmēr vis kas liekas vieglākais un labākais tāds arī paliks, jo rakstot katru programmu savādāku būs ļoti grūti veikt izmaiņas un saprast to pašu kodu pēc ilgāka laika, tāpēc arī tiek ieviesti tādi arhitektūras veidi , kā MVC, kas uz PHP bāzes izpaužas, kā ietvari (CodeIgniter ,Zend ,CakePHP)