Privātuma politika

By   March 3, 2014

privatuma politikaMēs visi esam redzējuši nelielu uzrakstu “Privātuma politika” vai “privacy policy”, kad reģistrājamies vai apmeklējam kādu mājaslapu. Daudzi šai politikai nepievērš uzmanību, taču patiesībā to vajadzētu darīt, jo tā ir ik vienas mājaslapas un arī uzņēmuma nozīmīga sastāvdaļa. Šajā rakstā es nedaudz vairāk paskaidrošu, kas tieši ir šī privātuma politika, un kāpēc tā ir vajadzīga.

Jebkuras mājaslapas privātuma politika ir šīs konkrētās mājaslapas likumīgs ziņojums par to, ko šīs mājaslapas īpašnieks darīs un nedarīs ar apmeklētāja privātajiem datiem, kā arī tajā parasti ir iekļauts paziņojums, kurš norāda uz to, kā mājaslapas īpašnieks savāks, kur uzglabās un kam un kādos gadījumos atklās savu apmeklētāju personiskos datus.

Ar personiskajiem daties, šajās gadījuma ir saprotama ikviena detaļa, ik viens informācijas mazumiņš, kas var tikt izmatots, lai identificētu šo personu, piemēram, dzimšanas datus, adrese, vārds, uzvārds, kontaktinformācija, pat tādas lietas kā medicīniskā vēstrue, finansiālā informācija un hobiji.

Lai gan šī privātuma politika katrā valstī un pat katrā mājaslapā atšķiras, it daži punkti, kasm notiekti ir jābūt tajā iekļautam:

  • skaidrs, saprotams paziņojums vēl pirms datu ievākšanas procesa par to, ko mājaslapas īpašnieks vai datu ievācējs darīs ar šo svākto personālo informāciju;

  • īpašniekam ir jādod ikvienai personai izvēle, kādu informāciju tie vēlas par sevi sniegt konkrētajai mājaslapai vai uzņēmumam;

  • mājaslapai ir jābūt pieejamai personām tādā veidā, ka ikviens var apskatīt un redzēt to, cik precīzi un detalizēti tiek ievākta viņu personālā informācija;

  • kā arī datu savācējam ir jānodrošina, ka šī privātā informācija būs drošībā un netiks atklāta trešajai personai.

Privātuma politikas galvenais uzdevums ir sniegt mājaslapas apmeklētājiem vai kāda uzņēmuma klientiem detalizētu informāciju par to, kā un kāda informācija no tā tiks ievākta, un kā pēc tam izmantota. Piemēram, ja tu izvēlies pierakstīties jebkādam servisa, kurš tev ik nedēļu sūtīs e-pastu ar jaunumiem, tu jau sniedz šī servisa turētājam savu personisko informāciju, bet, ja tu vēlies uzzināt kur aiziet šī tava personālā informācija, un kā to izmantos servisa īpašnieks, tev atliek vien ieskatītes preivātuma politikas sadaļā, un tu ātri un ērti to varēsi uzzināt un pēc tam izlemt, vai šis tavu datu lietojums atbilst tavām morālēm un uzskatiem un vai tu tiešām vēleis šo informāciju sniegt šim servisam.