Ruby On Rails

By   June 25, 2014

Ruby On RailsRuby ir dinamiska programmēšanas valoda, kas ir veidota, kā pilnībā objektorientēta valoda, kuru iespējams lietot dažādām programmētāju vajadzībā. Ruby valodas sintakse ir viegli saprotama, un tā ir veidota iespaidojoties no tādām valodām, kā Perl un SmallTalk, tāpēc to ir iespējams viegli apgūt ikvienam programmētājam, kas jau lieto citas programmēšanas valodas vai ikvienam jaunajam lietotājam. Ruby valoda ir kļuvusi par vienu no izplatītākajām programmēšanas valodām un pēdējo gadu laikā Ruby ietekme it tikai augusi.

Ruby izveides sākuma datums ir 1993. gada – 24. februāris, kad programmēšanas valodas autors Yukihiro Matsumoto sācis ar kolēģi runāt par objektorientētas scenāriju valodas iespējamību un tās ērtumu un citām labajām īpašībām. Yukihiro Matsumoto jau iepriekš ir pārzinājis Perl4 programmēšanas valodu, taču tā viņam nav patikusi jo bijusi pārāk sarežģīta un arī Python programmēšanas valoda viņam likusies sarežģīta, jo esot bijusi sajūta, ka tā ir parasta programmēšanas valoda, kurai ir pievienotas objektorientētas valodas īpašības. Autors meklēja vēl arī citas objektorientētas valodas, bet viņam neizdevās atrast pietiekoši labu kandidātu savām vajadzībām, un tāpēc viņš izlēma veidot pats savu valodu un ar savu 15 gadus ilgo pieredzi objektorientētu valodu lietošanā viņš bija viens no labākajiem kandidātiem, kas varētu izveidot pilnībā objektorientētu valodu jau pašos tās pamatos. 1995. gada decembrī Ruby versija 0.95 tika parādīta plašākai publikai Japānas ziņu portālos, bet kopš tā laika Ruby valoda ir iekarojusi daudzu programmētāju prātus un ar savu vieglo lietošanu, kā arī lielo lietotāju atbalstu un pašas kopienas aktīvo rosību ir kļuvusi par vienu no populārākajām programmēšanas valodām.

Ruby , kā programmēšanas valoda izceļas ar daudzām īpašībām, kur zināmākās ir:

  • Pilnībā objektorientēta valoda jau pašos valodas izveides sākumos, nevis adoptēta objektu metodoloģija pēc valodas izveides;
  • Saprotama un viegli lietojama sintakse;
  • Valoda veidota ar stilu, kas ļauj programmētājiem veidot īsāku kodu, padarot tās pašas funkcijas;
  • Atbildīga un atsaucīga kopiena.

Ruby programmēšanas valodu populāru padarīja tieši Rails ietvars, kas kopā veido Ruby On Rails platformu, kas būtībā paplašina abstraktos konceptus un ļauj programmētājiem vairāk veidot programmas abstraktā līmenī izmantojot pēc iespējas mazāk zema līmeņa kodu. Rails ietvars tika izlaist jau tālajā 2004. gadā, un to radījis David Heinemeier Hansson. Rails ietvars tika un tiek veidots, kā pilnībā objektorientēta vide, kas liek veidot programmas kodu pēc MVC, jeb Model View Controller principa un arhitektūras. Veidojot tīmekļa vietnes Rails vidē programmētājam vienmēr ir noteikta jau gatavas mapju (folders) struktūra un visi faili tiek izkārtoti pēc šis struktūras vieglākai koda labošanai un uzlabošanai nākotnē. Tas nozīmē, ka aplikācijas, kas veidotas ar Ruby On Rails visas tiek veidotas pēc vienota principa un programmētājiem ir iespējams viegli un ātri atrast vajadzīgos koda fragmentus ikvienā programmā.

Ruby On Rails, salīdzinot ar citām brīvi pieejamajām programmēšanas valodām, kā PHP dod daudz lielākas iespējas un programmas veidot šajā valodā ir ātrāk un vienkāršāks, tieši tāpēc autors izvēlas ROR, kā galveno platformu programmas izstrādei.