Statiskas VS Dinamiskas tīmekļa vietnes

By   June 1, 2014

statiska pret dinamisku timekļa vietniStatiskas lapas

Statiska tīmekļa vietne parasti ir neliela mājas lapa, kas sastāv no dažām web lapām (parasti 5-7). Parasti šī vietne satur pamata informāciju, un ja nepieciešams to labot, ir jāizmanto HTML redaktors, un jāraksta izmaiņas ar roku. Statisku tīmekļa vietņu rediģēšanai ir vairāki reduktoru vaidi:

 • Teksta redaktori, kā, piem., Notepad, sublimē, notepad ++, kur HTML (interneta lapas saturs, pieraksts) tiek mainīts tieši
 • WYSIWYG redaktors, kā, piem., MS FrontPage, Macromedia Dreamweawer, kur interneta lapas tiek veidotas un rediģētas vidē, kurā nav jāzin HTML valoda, un viss nepieciešamais kods tiek ģenerēts automātiski
 • Uz paraugiem balstīti redaktori, kā, piem., Rapidweaver un iWeb , Winx, kas lietotājam ļauj ātri izveidot savu interneta vietni ,un pie reizes arī publicēt to, nemaz nezinot neko no Web serveriem vai programēšanas valodām.

Statiskas tīmekļa vietnes aprasti veido uzņēmumi vai individuālas personas, kas neplāno tuvākajā laikā aktīvi labot šīs lapas saturu un mainit to atībībā pret to, kurš šo lapu ir atvēris. Statiskas Web lapas ir samērā viegli izveidojamas, jo nav vajadzīgas Servera skriptu(php ,ruby ,perl) un lietotāja skriptu(javaScript) valodu zināšanas. Teorētiski ari tādas tīmekļa vietnes, kas tiek ģenerētas no servera var būt statiskas, bet tad tās nedrīkst mainīties attiecībā pret lietotājiem un nekādiem citiem faktoriem. Statiskas Tīmekļa vietnes aprasti ir vienkārši HTML dokumenti, kas glabājas uz servera un kad lietotājs ieraksta attiecīgās mājaslapas domēna vārdu pārlūkprogrammā, tad šis dokuments tiek iegūts no servera un atspoguļots šim lietotājam neizmainīts.

Dinamiskas lapas

Dinamiskas Web lapas ir tādas tīmekļa vietnes , kuru saturs bieži mainās, ņemot vērā dažādus apstākļus. Atšķirībā no Statiskām tīmekļa vietnēm, dinamiskas lapas ir daudz interaktīvākas un patīkamākas lietotājiem, jo dinamiski ģenerētas lapas ir iespējams izveidot pēc attiecīgā lietotājas vēlmēm un patikšanas. Dinamiskas Interneta vietnes parasti tiek ģenerētas ņemot datus no datubāzes un attēlojot tos pēc attiecīgā lietotāja vēlmēm vai kādiem citiem kritērijiem. Šie kritēriji var būt:

 • Vai lietotājs apskata Tīmekļa vietni pirmo reiz vai atkārtoti.?
 • Vai lietotājs ir veicis kādu darbību , kuras parametri pēc tam ir nodoti serverim?
 • Kāda ir lietotāja pārlūkprogramma?
 • Lietotāja pārlūkprogrammai uzinstalēto papildinājumu esamība vai neesamība.
 • Lietotāja Ekrāna izmērs.
 • Lietotāja ierīce, no kuras tas skatās web-lapu(mobilā ierīce, stacionārā).
 • Lietotāja atrašanās vieta.
 • Lapas apskatīšanas laiks.
 • Pēc lietotāja atļaujas saņemtu datu izvērtēšana.

Kā redzams , tad kritēriji, pēc kuriem ir iespējams veidot dinamisku tīmekļa vietni ir daudz un dažādi, tādēļ Tīmekļa vietnes izstrādātājam ir iespēja izmantot jebkuru no šim iespējām un izveidot lietotājam pielāgotu tīmekļa vietni, kuru būtu patīkami apmeklēt vēlreiz un vēlreiz. Dinamiskas Interneta lapas ir iespējams izveidot ar daudz un dažādām metodēm, bet visbiežāk tas tiek darīts ar servera skriptu valodām (PHP,Ruby,Python,ASP.net ), kuras tad arī ģenerē visu šo dinamisko saturu, un izvada to HTML formātā.

Lai gan Serveru skriptu valodas ir visbiežāk izmantotais veids, lai izveidotu dinamiskas tīmekļa vietnes, daudzi WEB izstrādātāji izmanto arī klienta skriptu valodas, kā (JavaScript), kuras parasti neglabā nekādu informāciju datubāzēs, bet vienkārši veic dinamiskas darbības attiecībā pret to ko lietotājs dara un kāds ir viņa pārlūkprogrammas stāvoklis. Tomēr mūsdienās ļoti populāri kļūst apvienot gan serveru, gan klienta skriptu valodas, tādējādi veidojot neatkārtojamu pieredzi tīmekļa vietnes lietotājam.